Wojciech Kowalczyk objął obowiązki Wójta Gminy Krasnystaw Tu podaj tekst alternatywny


     Z dniem 28 marca 2018 r. Prezes Rady Ministrów powierzył Wojciechowi Kowalczykowi funkcję Wójta Gminy Krasnystaw do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta, czyli do jesiennych wyborów samorządowych. Powołanie nowego Wójta Gminy Krasnystaw było konieczne ze względu na śmierć sprawującego tę funkcję dotychczas Janusza Korczyńskiego.


     Wojciech Kowalczyk urodził się w 1974 r. w Krasnymstawie. Uczęszczał do I LO im. Wł. Jagiełły, do klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Absolwent Instytutu Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie, uzupełniał wykształcenie na profesjonalnych szkoleniach managerskich, a w roku 2007 uzyskał dyplom Harvard Business School Publishing na Canadian International Management Institute. Menedżer z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i IT. Pracował m.in. dla AIG Bank, Ergo Hestia, SKOK Stefczyka, Warty. Prowadził własną firmę szkoleniowo-doradczą. Od grudnia 2015 r. członek Krasnostawskiej Rady Rozwoju. Prywatnie ojciec trójki dzieci, chrześcijanin, patriota, miłośnik gór i snowboardu.

Nasza" Pani Prezes Liderką Powiatu Krasnostawskiego 2016 r Tu podaj tekst alternatywny

      "Urodziła się 14.09.1948 r. w Krasnymstawie, na stale mieszka we wsi Małochwiej Mały w gminie Krasnystaw. Syn Wojciech i dwie siostry Anna Szymańska i Zofia Wójcik wraz z rodzinami również mieszkają w Małochwieju Małym angażując się w działania społeczne. Wykształcenie wyższe mgr zdobyła na UMCS w Lublinie na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi, kierunek geografia. Ukończyła również Studia Podyplomowe na KUL z dziedziny Zarządzania Oświatą. Systematycznie poszerza swoją wiedzę i umiejętności z dziedziny zarządzania zespołami ludzkimi, uczestnicząc w szkoleniach, kursach, warsztatach, wyjazdach studyjnych. Jest aktywnym członkiem wielu organizacji społecznych, w tym: członek Rady Stowarzyszenia LGD Krasnystaw Plus, członek Zarządu Stowarzyszenia "Wspólnie dla Gminy Krasnystaw", członkini PTTK, Prezes dwóch Stowarzyszeń- Stowarzyszenia Przyjaciół Krasnostawskiej Jedynki oraz Stowarzyszenia Mieszkańców Małochwieja Małego " Rodzinne Gniazdo", organizatorką turystyki krajowej i zagranicznej, inicjatorką i organizatorką życia społeczno- kulturalnego wsi, gminy i powiatu.

Przemyślenia na 101 rokTu podaj tekst alternatywny

      Kiedy mija czas pracy, przygotowań, dyskusji, rozważania koncepcji, szukania kompromisu i kiedy wreszcie przychodzi dzień który "wieńczy dzieło", czyli w naszym przypadku dzień obchodów setnej rocznicy M&M zapominam o trudnościach, wszelkich zwątpieniach i negatywnych odczuciach a pozostaje poczucie spełnienia, radości i dumy z ludzi którym chce się chcieć. Ludzi, którzy dla samej idei, dla radości innych i swojej poświęcają swój czas, nierzadko pieniądze, ale przede wszystkim swoje serce i zdolności by kultywować święte tradycje naszych przodków.

      Tak często i tak wiele słyszymy ostatnio słowo "PATRIOTYZM" . Odmieniane jest przez wszystkie możliwe i niemożliwe przypadki, podpierają się nim mniejsi i więksi politycy wszelkich ugrupowań, nacji i wszelkiego pokroju orędownicy dobra jak i zła. Częstotliwość powoływania się na patriotyzm jest tak cykliczna i natrętna, że zatraciliśmy sens tego słowa, A na pytanie; "czy jesteś patriotą?" odpowiadamy machinalnie "TAK"


Wyjazd do Warszawy Tu podaj tekst alternatywny

Wyjazd do Warszawy


      27 stycznia 2018 r. odbył się wyjazd członków Stowarzyszenia „Rodzinne Gniazdo” i naszych przyjaciół w liczbie 40 osób do Warszawy .Głównym celem naszego wyjazdu było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego oraz obejrzenie Musicalu PILOCI w Teatrze Roma.
      Program wyjazdu
      Godz. 5.35 – 10.00 przejazd na trasie Małochwiej Mały –Krasnystaw –Warszawa
      Godz. 10.00-12.30 zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego w dwóch grupach z przewodnikie Godz. 13.00 Obiad w Klubie Wieżyca
      Godz. 15.00-17.45 Misical PILOCI w Teatrze Roma
      Dzień pobytu w Warszawie należał do bardzo udanych. Świetni przewodnicy muzealni wprowadzili nas w czasy Powstania Warszawskiego, pokazali tragizm tamtych dni i heroizm ich bohaterów ukazując również trudną i skomplikowaną historię naszego narodu. Poruszanie się wybrukowanymi ścieżkami muzeum, możliwość obejrzenia zdjęć, dokumentów i pamiątek z tamtych czasów , obejrzenie filmu przedstawiającego miasto ruin wprowadziło nas w nastrój milczenia i zadumy. To Muzeum powinien obejrzeć każdy Polak. My już tutaj byliśmy i na długo zachowamy to miejsce w swojej pamięci. W Teatrze Roma zobaczyliśmy wspaniały polski musical PILOCI w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego przedstawiający walkę polskich pilotów w Bitwie o Anglię, która była jednym z najważniejszych wydarzeń II wojny światowej a także jedyną kampanią w Europie prowadzoną wyłącznie w powietrzu. Miała ona przełomowe znaczenie dla losów wojny, gdyż zatrzymała zwycięską ofensywę hitlerowców na kontynencie i uniemożliwiła utworzenie niemieckiej Europy. Siedząc na sali wśród 999 widzów dzięki specjalnym efektom wizualnym i dźwiękowym, potężnemu ekranowi LED horyzontalnemu (nieruchomemu) i czterech mniejszych (ruchomych), wczuliśmy się w klimat tamtych czasów, klimat tęsknoty młodych za wolnością i miłością przerwanej przez wojnę oraz trudne losy powojenne. Wszyscy byliśmy zauroczeni tym wspaniałym widowiskiem oraz wspaniałą grą aktorów oddającą klimat tamtych czasów.

            Opracowała: M. Kowalczyk


Obchody 99 rocznicy Odzyskania Niepodległości Tu podaj tekst alternatywny

       Do tradycji naszej wsi należą coroczne spotkania z historią, podczas których mieszkańcy poznają przeszłość Małej i Wielkiej Ojczyzny. W dniu 11 listopada 2017 r. w pięknie przystrojonej w kolory bieli i czerwieni sali widowiskowej Wiejskiego Domu Kultury w Małochwieju Małym odbyła się wieczornica pn „Polskie drogi do wolności”, w której wzięło udział 50 mieszkańców wsi.

Relacja z Dnia Kobiet Tu podaj tekst alternatywny


      W roku 2018 nasze Panie obchodziły swoje święto przez dwa dni. 8 marca w gronie 16 kobiet udałyśmy się na Koncert z okazji Dnia Kobiet Mateusza Krautwursta i Gości „Od Sinatry do Wodeckiego”, który odbył się w KDK. Zarówno bilet jak i transport sponsorowało Paniom nasze Stowarzyszenie. W koncercie usłyszałyśmy autorską muzykę artysty oraz cytaty największych inspiracji, m.in. Zbigniewa Wodeckiego, Franka Sinatry, Andrzeja Zauchy. Koncert wszystkim kobietom bardzo się podobał.
      W niedzielę dnia 10 marca 2018 r. w godz. 16.00 – 18.00 we współpracy z Wiejskim Domem Kultury zorganizowałyśmy spotkanie z okazji Dnia kobiet, na które złożyły się; scenka tematyczna „Kobiety oczami dzieci”, debiut artystyczny naszych członków Jędrka i Franka oraz słodki poczęstunek. Ciasto upiekły mamy dzieci i członkinie Stowarzyszenia.
      Program artystyczny przygotowały Pani Kornelia Gmiter i Pani Małgorzata Lulek. Było sympatycznie i nastrojowo. Były życzenia, piosenki i cukierki z napisami dla każdej Pani i dziewczynki inne np. jesteś wyjątkowa, jesteś sympatyczna i.t.p. Kosze z cukierkami wręczyli Paniom zgromadzonym na sali, chłopcy biorący udział w części artystycznej. Podczas spotkania przy stole kanon piękna kobiety w poszczególnych epokach zaprezentowała prezes stowarzyszenia.
      Tegoroczne obchody Dnia Kobiet były udane i inne niż zawsze .Chciałybyśmy aby 8 marca trwał w takiej wersji przez cały rok.

Nasze Panie na Targach Zywności w Żyrardowie
Tu podaj tekst alternatywny

      W dniach 1-3 czerwca 2017 r. w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie odbyły się Międzynarodowe Targi Żywności _Warsaw Food Expo_. Wydarzenie miało charakter międzynarodowy, ponieważ termin targów zbiegał się z zakończeniem polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Z naszego regionu w Targach Żywności na zaproszenie Fundacji 150-Lat KGW udział wzięły Gmina Fajsławice i Gmina Krasnystaw, którą reprezentowali Zastępca Wójta Pan Tomasz Barczuk, Sekretarz Pani Edyta Gajowiak-Powroźnik i Dyrektor GCK z Siennicy Nadolnej Pani Dorota Rybczyńska.


SPOTKANIE OPŁATKOWE Tu podaj tekst alternatywny

             W sobotni wieczór dnia 20 stycznia 2018 r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej WDKw Małochwieju Małym odbyło się coroczne Spotkanie Opłatkowe mieszkańców wsi i zaproszonych gości. W tym roku zaszczycili nas swoją obecnością; P. Tomasz Barczuk – Zastępca Wójta Gminy Krasnystaw, P. Mirosław Berbeć –Przewodniczący Rady Gminy Krasnystaw, P. Wiesław Nowicki –Radny Gminy Krasnystaw, P. Andrzej Jasionowski – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego w Małochwieju Dużym, P. Halina Marucha - Sołtys wsi Małochwiej Duży i P. Zofia Sochacka przedstawicielka KGW w Małochwieju Dużym.
      Spotkanie otworzyła Prezes Stowarzyszenia P. Maria Kowalczyk witając zebranychi przedstawiając program spotkania na który złożyły się; widowisko obrzędowe JASEŁKA-„ Bóg nam się narodził” w wykonaniu dzieci i młodzieży z WDK w Małochwieju Małym pod kierownictwem P. Kornelii Gmiter (oprawa artystyczna; recytacje i dekoracje) i Pani Małgorzaty Lulek(oprawa muzyczna i wokalna).
      W widowisku obrzędowym wzięli udział: Ola Miszczak – Maryja; Michał Zdziłowski – Józef; Amelka Gleń –babcia; pasterze-Dawid Gmiter, Wiktor Szarek, Jasio Berbeć, Szymek Berbeć, Maciek Sadowski; Trzej Królowie -Oliwier Gmiter (Kacper), Mateusz Kuczyński (Melchior), Hubert Kozorys (Baltazar);Aniołowie- Milenka Szymańska, Ola Kamińska, Amelka Kowalczyk, Natalka Berbeć, Madzia Kamińska, Maja Kowalska, Weronika Lubaś. Łącznie w Jasełkach wystąpiło 18 dzieci.
      Po występie artystycznym odbyło się wspólne kolędowanie- była wspólna modlitwa, kolęda „Wśród nocnej ciszy”, dzielenie się opłatkiem, składanie sobie życzeń oraz śpiewanie kolęd i pastorałek w wykonaniu dzieci i młodzieży oraz dorosłych. Kolędy i pastorałki śpiewali; Daria Gmiter, Ola Miszczak, Ola Kamińska, Milenka Szymańska, Weronika Lubaś, Amelka Gleń, Amelka Kowalczyk, Natalka Berbeć, Madzia Kamińska, Maja Kowalska .Szczególnymi gośćmi spotkania byli Państwo Ewa i Andrzej Milaszkiewiczowie z Chełma, którzy wspólnie z P. Małgorzatą Lulek przygotowali krótki koncert kolęd oraz Ada Berbeć z Małochwieja Dużego, która zagrała na pianinie dwie kolędy. Panie ze Stowarzyszenia „Rodzinne Gniazdo” przygotowały poczęstunek w postaci „szwedzkiego stołu”, na którym znalazły się; barszcz czerwony z paluchami, świąteczne sałatki, kanapki, pyszne ciasto, kawa, herbata i kompot. Wszyscy zebrani mogli do woli posmakować naszych świątecznych potraw ,które przygotowały Panie; Anna Szymańska, Jadwiga Nowicka, Anna Kozorys, Teresa Wiśniewska, Alicja Lewandowska, Elżbieta Gmiter, Joanna Lubaś, Małgorzata Kamińska i Maria Kowalczyk.
      Spotkanie przebiegało w dobrej i przyjaznej atmosferze. Organizatorami spotkania byli; Wiejski Dom Kultury w Małochwieju Małym i Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne Gniazdo”. Organizatorzy dziękują mieszkańcom i gościom za udział
      w spotkaniu, instruktorom kultury –P. Kornelii Gmiter i P. Małgorzacie Lulek za przygotowanie programu artystycznego, artystom za udział w programie, członkiniom Stowarzyszenia za smaczny poczęstunek.

      

                  


Kolejny sukces Stowarzyszenia Kolejny sukces Stowarzyszenia Mieszkańców Małochwieja Małego "Rodzinne Gniazdo" w roku 2016 ! Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego "Rodzinne Gniazdo" złożyło wniosek do Lokalnej Grupy Działania "Krasnystaw Plus" o powierzenie grantu w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" PROW na lata 2014 - 2020. Nasz wniosek pn. Wzmocnienie potencjału Stowarzyszenia Mieszkańców Małochwieja Małego "Rodzinne Gniazdo" poprzez rozwój organizacji na obszarze LGD Krasnystaw Plus pod hasłem "Aktywność pobudza każdy rozwój" znalazł się na liście operacji zgodnych z Lokalną Strategią Rozwoju oraz wybranych do dofinansowania w ramach naboru nr1/2016/G. Kwota dofinansowania wynosi 19 118.00 zł.

Maria Kowalczyk -prezes

Sukces naszego Powiatu !! Powiat krasnostawski w Ogólnopolskim Rankingu Powiatów i Gmin za rok 2016 zajął zaszczytne 10 miejsce. W Polsce jest 314 powiatów oraz 66 miast na prawach powiatu, które są gminami, ale realizują także zadania powiatów. Ranking ten, którego organizatorem jest Związek Powiatów Polskich, jest najbardziej merytorycznym, systemowym, a także najpopularniejszym konkursem dla samorządów.
czytaj więcej

AB -Admin

Zielone Świątki Tu podaj tekst alternatywny       W roku 2017 Zielone Świątki przypadają na 4 czerwca (niedziela)
      Święto obchodzone w maju, 50 dni po Wielkanocy _ zawsze przypada w niedzielę, ale jest świętem ruchomym. Od zawsze było silnie związane z przyjściem wiosny. Swoje korzenie Zielone Świątki mają w czasach przedchrześcijańskich _ pogańskie społeczności ze szczególną czcią traktowały naturę i jej wpływu na życie ludzkie. W celu i oczyszczenia ziemi ze złych duchów oraz zapewnienia pomyślnych plonów w nachodzącym lecie domy przyozdabiano gałązkami (głównie brzozowymi i klonowymi), kwiatami i innymi roślinami (np. tatarakiem). Zieleń miała również chronić mieszkańców gospodarstw przed demonami i chorobami. Obrzędom towarzyszyło często wspólne biesiadowanie i zabawy. Dziś dawne zwyczaje zachowały się w pewnym stopniu _ na wsiach wciąż można dostrzec przystrojone domostwa. Głównymi obchodami są jednak te religijne _ Zielone Świątki w Kościele nazywane są Niedzielą Zesłania Ducha Świętego.
      To ważne święto w roku liturgicznym upamiętnia zstąpienie Ducha Świętego na apostołów, co uznawane jest za symboliczny początek Kościoła. Od kilku lat jest to również dzień ustawowo wolny od pracy, co wiąże się z zakazem handlu _ wszystkie galerie handlowe i hipermarkety są więc tego dnia nieczynne.

AB- Admin, na podstawie www.kalbi.pl/


Dzień Matki w Polsce Tu podaj tekst alternatywny       W Polsce święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.
      Historia
      Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe. W Polsce Dzień Matki obchodzono po raz pierwszy w 1914 roku w Krakowie.

AB- Admin, na podstawie Wikipedia.pl


Boże Ciało Tu podaj tekst alternatywny       Boże Ciało, czyli 15 czerwca to dzień, w którym w kościołach w całym kraju odbywają się procesje. Tego dnia katolicy wspominają Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa oraz Ostatnią Wieczerzę. W Boże Ciało zamkniętych będzie większość sklepów,
      Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu. W Polsce, Boże Ciało obchodzone jest od 1320 roku. Szczególnie ważnym momentem tego święta są procesje. Wierni w czwartek, zawsze 60 dni po Wielkanocy, wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
      Uroczystość najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, w tradycji ludowej zwana Bożym Ciałem, to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w kościele rzymskokatolickim. W Polsce Boże Ciało zostało ustanowione ustawowo dniem wolnym od pracy. Jest to święto ruchome, obchodzone 60 dni po Wielkanocy.
      Obchody Bożego Ciała w Polsce
      Boże Ciało to w Kościele Katolickim święto radosne. Jest ono uzupełnieniem Wielkiego Czwartku, kiedy oprócz przemiany chleba i wina w ciało i krew Chrystusa, wspomina się również jego mękę. Boże Ciało ma charakter dziękczynny i radosny. Formą podziękowania są procesje, które przechodzą ulicami miast.
      W święto Bożego Ciała buduje się cztery ołtarze, które są ustawione pod gołym niebem. Są one przyozdabiane kwiatami i zielonymi drzewkami - najczęściej brzózkami. Procesje z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy są odwołaniem do czterech ewangelii. Wierni tego dnia dekorują również ulice i domy. Dzieci posypują drogę procesji kwiatami, niesione są święte obrazy, a także śpiewane pieśni ku czci Najświętszego Sakramentu.
      W całym kraju w Boże Ciało przejdą uroczyste procesje. Będą utrudnienia w ruchu
      W Boże Ciało kierowcy powinni spodziewać się utrudnień w ruchu, szczególnie na ulicach, przy których znajdują się kościoły. Podczas przemarszów procesji w poszczególnych parafiach, niektóre autobusy komunikacji miejskiej będą kursować wyznaczonymi objazdami. Komunikacja miejska w Boże Ciało kursuje według świątecznego rozkładu. W czasie objazdów w niektórych miastach zostaną uruchomione dodatkowe przystanki. Pamiętajmy, że tym dniu zakupy zrobimy tylko w małych sklepach osiedlowych. Supermarkety i hipermarkety w Boże Ciało będą zamknięte.

AB- Admin, /

NOC ŚWIĘTOJAŃSKA Tu podaj tekst alternatywny       Noc świętojańska wywodzi się ze słowiańskiego święta - Nocy Kupały. Noc Kupały poświęcona była starosłowiańskiemu bóstwu _ Kupale. Nie do końca wiadomo czy to bóstwo ognia czy wody, źródeł i innych cieków. Niektórzy twierdzą, że Kupała była boginią miłości, zachodniosłowiańską boginią płodności i urodzaju oraz patronką "mądrych niewiast". Swoje święto obchodzi w nocy z 21 na 22 czerwca czyli w noc rozpoczynającą lato. Kiedyś było to święto ruchome. Aby zatrzeć słowiańską tradycję Kościół Katolicki znalazł temu świętu patrona. Jest nim święty Jan i stąd druga nazwa tego święta _ Noc Świętojańska, która obchodzona jest w nocy z 25 na 26 czerwca. Noc Kupały była jednym z najradośniejszych słowiańskich świąt. Ludzie niechętnie rezygnują z radości dzięki czemu większość zwyczajów i tradycji przetrwała do dziś.
      Rytualne krzesanie ognia
Noc kupały to przede wszystkim święto ognia i wody. Przed rytualnym krzesaniem ognia należało zgasić wszystkie paleniska w całej okolicy. Na cześć słońca - ognia niebieskiego, krzesano ogień z jesionowego koła ze szprychami (symbol słońca) i brzozowego kołka (brzoza - święte drzewo boga słońca). Koło oplecione słomą, polane smołą i przymocowane na paliku w ziemi obracano tak szybko, że poprzez tarcie o kołek dochodziło do jego zapalenia. Następnie toczono koło i zapalano nim kolejne stosy tworząc wiele ognisk. Stosy pod ogniska przygotowane były zwykle wcześniej na polanach, wzgórzach i koło wody. Przy ogniskach gromadziły się całe wsie ponieważ udział w uroczystościach zapewniał szczęście, urodzaj i obfite plony.
      Skakanie przez ogień
       Skakanie przez ogniska świętojańskie miało oczyszczać (również z grzechów), chronić przed złymi mocami i chorobami. Młodzi zakochani, przepasawszy się wcześniej bylicą skakali parami przez ogień trzymając się mocno za ręce. Udany skok wróżył małżeństwo i szczęśliwe życie.
      Wrzucając zioła do ognia dziewczyny w wiankach na głowach, trzymając się za ręce tworzyły krąg wokół ogniska i śpiewały pieśń:
"Myśmy przyszły tu z daleka, popalili ognie święte, 
nie zabiorą nam już mleka czarownice te przeklęte! 
Niechaj ruta w ogniu trzeszczy, czarownica w ogniu wrzeszczy, 
niech bylicy gałąź pęka, czarownica w ogniu stęka_"
Również szczególną moc miała tej nocy roślina nasięźrzał, która rosła w na polanach. Panny szukały tej rośliny wcześniej a później o północy w Noc Kupały biegły do niej, kąpały na golasa w rosie nocnej z rozpuszczonymi włosami i z krzakiem nasięźrzału w ręce wypowiadała zaklęcie:
"Nasięźrzele, rwę cię śmiele 
pięcią palcy, szóstą dłonią, niech się chłopcy za mną gonią"
      Szukanie paproci
      O północy wszyscy się zbierali i wybierali na poszukiwanie paproci, która w tą noc miała zakwitnąć. Kwitnąca paproć miała promieniować blaskiem, który wskazywał miejsce w ziemi w którym zakopany jest skarb. Kto go znalazł ten do końca życia był szczęśliwy i bogaty. Na poszukiwanie paproci wybierali się szczególnie młodzi zakochani, którzy wykorzystywali tą okazję do pobycia sam na sam i do kilku ukradkowych pocałunków i uścisków.
      Puszczanie wianków
      Wianki jako symbol panieństwa i dziewictwa według tradycji puszczały panny na wydaniu. Wianki składały się z kwiatów i ziół mających magiczne właściwości oraz ze świecy. Zarówno wianek jak i świeca przymocowane były na deseczce i w taki sposób przygotowane puszczały były na wodę. Jeśli wianek popłynął z nurtem a świeca się paliła, zbliżył się do innego wianka lub wyłowił go bliski sercu dziewczyny kawaler wówczas wróżyło to szczęście. Jeśli wirował, świeczka zgasła lub co najgorsze - zatonął, wówczas panna nie miała co liczyć na męża.
      Obmycie w wodzie
      Woda miała wielkie znaczenie w święcie Kupały, zaś zanurzenie się w niej gwarantowało urodę, powodzenie i zdrowie. Jeśli w pobliżu nie było rzeki czy jeziora wówczas obmywano się w rosie nocnej czy nawet w deszczu jeśli właśnie padał. W późniejszych czasach kiedy kościół katolicki przejął to święto można było zażywać takich kąpieli dopiero po 24 czerwca kiedy to wody były już "ochrzczone" przez świętego Jana.

AB-admin, na podstwie tipy.interia.pl

Stowarzyszenie Mieszakńców Małochwieja Małego "Rodzinne Gniazdo"